Plugins - Event Tickets - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (343 entries)

en: Installed
da_DK: Installeret

en: Installed Add-Ons
da_DK: Installerede addons

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
da_DK: Kan ikke ikke køre Tribe Extensions. Dit webhotel kører PHP 5.2 eller ældre, og har sikkert deaktiveret eller fejlkonfigureret debug_backtrace(). Du, eller din webhost, er nødt til at opgradere PHP eller konfigurere debug_backtrace() korrekt før Tribe Extentions kan virke.

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
da_DK: og

[ctx: separator used in a list of items]
en: ,
da_DK: Registrer

[ctx: order status label]
en: RSVP
da_DK: Registrering

[ctx: form heading]
en: RSVP
da_DK: Registrer:

[ctx: order status label]
en: RSVP:
da_DK: Registerer:

en:  (taking place on %s)
da_DK: (finder sted den %s)

en: Important changes to your tickets
da_DK: Vigtige ændringer i dine billetter

en: Click to hide history
da_DK: Klik for at skjule historik

en: Click to view the history
da_DK: Klik for at vise historik

en: Ticket history:
da_DK: Billethistorik:

[ctx: move tickets dialog]
en: Next &raquo;
da_DK: Næste &raquo;

en: Finish!
da_DK: Færdig!

[ctx: move tickets dialog]
en: &laquo; Back
da_DK: &laquo; Forrige

[ctx: move tickets dialog]
en: Please be patient while your request is processed&hellip;
da_DK: Vent lige et øjeblik mens din forespørgsel bliver gennemgået&hellip;

en: Select the ticket type that the tickets should be transferred to:
da_DK: Vælg den billettype, som billetterne skal overføres til:

en: Select the post you wish to move the ticket type to:
da_DK: Vælg det indlæg du ønsker at flytte billettypen til:

en: You can also enter keywords to help find the target event by title or description:
da_DK: Du kan også indtaste nøgleord som hjælp til at finde det rette mål efter title eller beskrivelse:

en: You can optionally focus on a specific post type:
da_DK: Du kan eventuelt fokusere på en specifik indholdstype:

en: Move tickets to a different event
da_DK: Flyt billetter til et andet event

en: Move to a different ticket type within the same event
da_DK: Flyt til en anden billettype for samme event

en: You have selected %1$s ticket for %2$s. You can move it to a different ticket type within the same event, or to a different event. | You have selected %1$s tickets for %2$s. You can move them to a different ticket type within the same event, or to a different event.
da_DK[0]: Du har valgt %1$s billet for %2$s. Du kan flytte den til en anden billettype for samme event eller til et andet event.
da_DK[1]: Du har valgt %1$s billetter for %2$s. Du kan flytte dem til en anden billettype for samme event eller til et andet event.

en: You have specified a range of attendees that are managed by different providers. It is not currently possible to move these together.
da_DK: Du har angivet en række deltagere, der forvaltes af forskellige udbydere. Det er ikke i øjeblikket muligt at flytte sammen.

en: No attendees specified! Please try again.
da_DK: Ingen deltagere angivet! Prøv venligst igen.

en: Move
da_DK: Flyt

en: Product Releases, Tutorials and Community Activity
da_DK: Produktlanceringer, Tutorials og Fællesskabsaktivitet

en: News For Events Users
da_DK: Nyheder for Events-brugere

en: Get the Skinny on the Latest Updates
da_DK: Modtag de seneste nyheder

en: Release Notes
da_DK: Udgivelsesnoter

en: FAQs, Documentation, Tutorials and Forums
da_DK: Ofte stillede spørgsmål, dokumentation, Tutorials og fora

en: Support Resources
da_DK: Supportressourcer

en: Addons for creating tickets, custom registration, events and more.
da_DK: Addons til oprettelse af billetter, brugerdefinerede registrering, begivenheder og meget mere.

en: Looking for More Features?
da_DK: Leder du efter flere funktioner?

en: Getting Started
da_DK: Kom godt i gang

en: Sign Up
da_DK: Tilmeld dig

en: News and Announcements
da_DK: Nyheder og meddelelser

en: Developer News
da_DK: Udvikler nyheder

en: Newsletter Signup
da_DK: Tilmeld nyhedsbrev

en: Rate It
da_DK: Bedøm den nu

en: Rate us today!
da_DK: Vurder os i dag!

en: We Need Your Help
da_DK: Vi har brug for din hjælp

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
da_DK: Du kører version %s og fortjener et knus :-)

[ctx: attendee export]
en: Customer Email Address
da_DK: Kunde: Email-adresse

[ctx: attendee export]
en: Customer Name
da_DK: Kundenavn

[ctx: attendee export]
en: Ticket #
da_DK: Billet ID

[ctx: attendee export]
en: Order Status
da_DK: Ordrestatus

[ctx: attendee export]
en: Order ID
da_DK: Ordrenr.

en: You must first select one or more tickets before you can move them!
da_DK: Du skal først vælge en eller flere billetter, før du kan flytte dem!

en: Post type
da_DK: Indholdstype

[ctx: attendee event actions]
en: View
da_DK: Vis

[ctx: attendee event actions]
en: Edit
da_DK: Redigér

en: RSVP Ticket
da_DK: Registreringsbillet

en: RSVP Tickets
da_DK: Registreringsbilletter

[ctx: ticket provider]
en: RSVP
da_DK: Registrant

[ctx: attendee summary]
en: Not Going:
da_DK: Deltager ikke:

[ctx: attendee summary]
en: Going:
da_DK: Deltager:

[ctx: attendee summary]
en: Total RSVPs:
da_DK: Totalt registrerede:

en: Are you sure you want to delete this ticket? This cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på du vil slette denne billet? Dette kan ikke fortrydes.

[ctx: button text]
en: RSVP
da_DK: Registrer

en: Welcome to Event Tickets
da_DK: Velkommen til Event Tickets

[ctx: post type label]
en: RSVPs
da_DK: Registrerede

[ctx: import type]
en: RSVPs
da_DK: Registrerede

[ctx: row action]
en: Delete
da_DK: Slet

[ctx: row action]
en: Move
da_DK: Flyt

[ctx: row action]
en: Check In
da_DK: Indtjekning

[ctx: row action]
en: Undo Check In
da_DK: Fortryd Check-In

[ctx: attendee table]
en: Ticket
da_DK: Billet

[ctx: attendee summary]
en: Deleted Attendees:
da_DK: Slettede deltagere:

[ctx: attendee summary]
en: Checked in:
da_DK: Indtjekket:

en: No history available
da_DK: Ingen tilgængelig historik

[ctx: attendee table]
en: Hide history
da_DK: Skjul historik

[ctx: attendee table]
en: View history
da_DK: Vis historik

en: This ticket was moved to %1$s from %2$s
da_DK: Denne billet blev flyttet til %1$s fra %2$s

en: This ticket was moved to %1$s %2$s from %3$s %4$s
da_DK: Denne billet blev flyttet til %1$s %2$s fra %3$s %4$s

[ctx: moved tickets success message fragment]
en: moved to %s and
da_DK: Flyt til %s og

[ctx: moved tickets success message fragment]
en: assigned to %s
da_DK: tildelt til %s

en: Tickets could not be moved: there was an unexpected failure during reassignment.
da_DK: Billetter kan ikke flyttes: der opstod en uventet fejl under ombytning.

en: Tickets could not be moved: valid ticket IDs or a destination ID were not provided.
da_DK: Billetter kan ikke flyttes: gyldig billet-id'er eller en destination-ID blev ikke leveret.

[ctx: attendee screen bulk actions]
en: Move
da_DK: Flyt

en: Loading, please wait&hellip;
da_DK: Loading, vent venligst &hellip;

en: No ticket types were found for this post.
da_DK: Ingen billettyper blev ikke fundet for denne post.

en: No results found - you may need to widen your search criteria.
da_DK: Ingen resultater fundet - skal du muligvis udvide dine søgekriterier.

en: Unable to update the post list. Please refresh the page and try again.
da_DK: Kan ikke opdatere indlægslisten. Prøv at genindlæse siden.

en: Woops! We could not complete the requested operation due to an unforeseen problem.
da_DK: Woops! Vi kunne ikke fuldføre den ønskede handling på grund af et uforudset problem.

en: Move Attendees
da_DK: Flyt deltagere

en: Changes to your tickets from %s
da_DK: Ændringer til dine billetter fra %s

en: Ticket type was moved to <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> from <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>
da_DK: Billet-type blev flyttet til <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> fra <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>

en: Ticket type could not be moved: unexpected failure during reassignment.
da_DK: Billetter kan ikke flyttes: der opstod en uventet fejl under ombytning.

en: Ticket type could not be moved: the ticket type or destination post was invalid.
da_DK: Billettype kunne ikke flyttes: billet type eller destination stillingen var ugyldig.

en: All supported types
da_DK: Alle understøttede typer

en: Move Ticket Types
da_DK: Flyt billettyper

en: Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to %1$sDashboard > Updates%2$s and click "Check Again".
da_DK: Ikke at se en opdatering, men forventer en? I WordPress, gå til %1$sDashboard > opdaterer %2$s og klik på "Check Again".

en: If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit %1$s to manage your installs or renew / upgrade your license.
da_DK: Hvis du ser en rød meddelelse om, at produktnøglen ikke er gyldig eller brugt for mange gange, så besøg %1$s for at administrere dine installationer eller forny/opgradere din licens.

en: Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.
da_DK: Hver betalte add-on har sin egen unikke licensnøgle. Indsæt nøglen i det relevante felt nedenfor, og giv os et øjeblik til at validere. Du ved, du er klar når en grøn udløbsdato vises sammen med en "gyldig" besked.

en: The license key you received when completing your purchase from %1$s will grant you access to support and updates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, but you will need to enter it to get automatic updates. %3$sFind your license keys at %2$s%4$s.
da_DK: Licensnøglen, du modtog, da du fuldførte dit køb fra %1$s vil give dig adgang til support og opdateringer indtil den udløber. Du behøver ikke at indtaste nøglen nedenfor for at plugins fungerer, men du skal indtaste for at få automatiske opdateringer. %3$sFind dine licens nøgler på %2$s%4$s.

en:  (opens in new window)
da_DK:  (åbner i nyt vindue)

en: Event Log
da_DK: Event log

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our forums.
da_DK: Detaljerne i dit kalenderplugin og indstillinger er ofte nødvendige for dig eller vores medarbejdere for at hjælpe med at fejlfinde et problem. Venligst opt-in nedenfor for automatisk at dele dine oplysninger med vores supportteam. Dette vil tillade os at hjælpe dig hurtigere, hvis du skriver i vores fora.

en: Buy This Add-On
da_DK: Køb denne addon

en: Browse All Add-Ons
da_DK: Se alle addons

en: Events Add-Ons
da_DK: Events addons

en: C&ocirc;te d'Ivoire
da_DK: Elfenbenskysten

en: Unique System Info Key Generated
da_DK: Unik Systeminfo-nøgle genereret

en: Permission Error
da_DK: Tilladelsesfejl

en: Invalid Key
da_DK: Ugyldig nøgle

en: Your system information will only be used by the Modern Tribe support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
da_DK: Dine systeminformationer vil kun blive brugt af Moderne Tribe supportteam. Al information gemmes sikkert. Vi deler ikke denne information med tredje part.

en: Yes, automatically share my system information with the Modern Tribe support team
da_DK: Ja, del automatisk mine systeminformationer med Modern Tribe supportteam

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
da_DK: %1$s og %2$s

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
da_DK[0]: Der findes en opdatering til %1$s, men din licens er udløbet. %2$sBesøg webstedet for The Events Calendar at forny din licens.%3$s
da_DK[1]: Der findes opdateringer til %1$s, men dine licenser er udløbet. %2$sBesøg webstedet for The Events Calendar at forny dine licenser.%3$s

en: There is an update for %s. %sRenew your license%s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
da_DK: Der er en opdatering til %s. %sForny din licens %s for at få adgang til fejlrettelser, sikkerhedsopdateringer og nye funktioner.

en: There is an update for %s. You'll need to %scheck your license%s to have access to updates, downloads, and support.
da_DK: Der er en opdatering til %s. Du bliver nødt til %stjekke om din licens %s har adgang til opdateringer, downloads og support.

en:  (opens in a new window)
da_DK:  (åbner i nyt vindue)

en: Renew Your License Now
da_DK: Forny din licens nu

en: : Selected 1 row
da_DK: : Valgte 1 række

en: : Selected %d rows
da_DK: : Valgte %d rækker

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Next
da_DK: Næste

en: All
da_DK: Alle

en: Search:
da_DK: Søg:

en: No matching records found
da_DK: Ingen matchende poster fundet

en: (filtered from _MAX_ total entries)
da_DK: (filtreret fra _MAX_ samlede poster)

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
da_DK: Viser 0 til 0 af 0 poster

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
da_DK: Viser _START_ til _END_ af _TOTAL_ emner

en: No data available in table
da_DK: Ingen data tilgængelig i tabellen

en: Show _MENU_ entries
da_DK: Vis _MENU_ elementer

en: : activate to sort column descending
da_DK: : aktiver for at sortere kolonne faldende

en: : activate to sort column ascending
da_DK: : aktiver for at sortere kolonne stigende

en: Press "Cmd + C" to copy
da_DK: Tryk på "Cmd + C" for at kopiere

en: System info copied
da_DK: Systeminfo kopieret

en: Copy to clipboard
da_DK: Kopiér til udklipsholder

en: An Unknown error occurred
da_DK: En ukendt fejl opstod

en: Return to WordPress Updates
da_DK: Retur til WordPress Opdateringer

en: Go to WordPress Updates page
da_DK: Gå til WordPress Opdateringsside

en: Return to Plugins page
da_DK: Tilbage til plugins

en: Go to plugins page
da_DK: Gå til pluginsside

en: To begin using %1$s, please install and activate the latest version of %2$s.
da_DK: For at begynde at bruge %1$s, skal du installere og aktivere den nyeste version af%2$s.

en: Tickets are not available as this %s has passed.
da_DK: Billetter er ikke tilgængelig, da %s er overstået.

en: Please enter in without thousand separators and currency symbols.
da_DK: Indtast uden tusindtals separatorer og valutasymboler.

en: English
da_DK: Engelsk

en: The Eventbrite Tickets add-on allows you to create & sell tickets through The Events Calendar using the power of %1$sEventbrite%2$s. Whether you’re creating your ticket on the WordPress dashboard or importing the details of an already-existing event from %1$sEventbrite.com%2$s, this add-on brings the power of the Eventbrite API to your calendar.
da_DK: De Eventbrite Tickets addon kan du oprette og sælge billetter gennem The Event Calendar ved hjælp af %1$sEventbrites%2$s styrker. Uanset om du opretter din billet på WordPress kontrolpanel eller importerer detaljerne i en allerede eksisterende begivenhed fra%1$sEventbrite.com%2$s, vil denne tilføjelse føre styrken i ​​Eventbrite API til din kalender.

en: Event Tickets Plus allows you to sell tickets to your events using WooCommerce, Shopp, WP eCommerce, or Easy Digital Downloads. Use it on your posts and pages, or add %1$sThe Events Calendar%2$s and sell tickets from your events listings.
da_DK: Event Tickets Plus giver dig mulighed for at sælge billetter til dine begivenheder ved hjælp WooCommerce, Shopp, WP eCommerce, eller Easy Digital Downloads. Brug den på dine indlæg og sider, eller tilføje %1$sThe Events Calendar%2$s og sælg billetter fra dine begivenheders programoversigter.

[ctx: Names of required plugins for Community Tickets]
en: Event Tickets Plus and Community Events
da_DK: Event Tickets Plus og Community Events

en: Enable Community Events organizers to offer tickets to their events. You can set flexible payment and fee options. They can even check-in attendees to their events! All of this managed from the front-end of your site without ever needing to grant access to your admin
da_DK: Aktiver Community Events arrangører for at tilbyde billetter til deres arrangementer. Du kan indstille fleksible betalingsformer og gebyrmuligheder. De kan endda indtjekke deltagere til deres arrangementer! Alt dette styres fra front-end af dit websted uden at du nogensinde behøver at give adgang til din admin.

en: The Events Calendar PRO is a paid Add-On to our open source WordPress plugin %1$sThe Events Calendar%2$s. PRO offers a whole host of calendar features including recurring events, custom event attributes, saved venues and organizers, venue pages, advanced event admin and lots more.
da_DK: The Events Calendar PRO er en betalt Add-On til vores open source WordPress plugin%1$sThe Events Calendar%2$s. PRO tilbyder en lang række kalenderfunktioner, herunder gentagne begivenheder, brugerdefinerede begivenhedsattributter, gemte spillesteder og arrangører, spillestedssider, avanceret begivenhedsadmin og meget mere.

en: It is awesome that your calendar is <em>THE PLACE</em> to get hooked up with prime choice ways to spend time. You have more events than Jabba the Hutt has rolls. Too bad visitors are hiring a personal assistant to go through all the choices. Ever wish you could just filter the calendar to only show events in walking distance, on a weekend, that are free? BOOM. Now you can. Introducing… the Filter Bar.
da_DK: Det er fantastisk, at din kalender er <em>stedet</em> at blive hooked op med førsteklasses måder at tilbringe tiden på. Du har flere arrangementer end Jabba the Hutt har hager. Skidt med at besøgende må ansætte en personlig assistent til at gå igennem alle de valg. Har du nogensinde ønsket, du kunne filtrere kalenderen til kun at vise begivenheder i gåafstand, i en weekend, der er gratis? BOOM. Nu kan du. Vi præsenterer ... Filter Bar.

en: Rate %1$sEvent Tickets%2$s %3$s
da_DK: Vurder %1$sEvent Tickets%2$s %3$s

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
da_DK: Bedøm %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s

en: You confirmed you will not be attending %s
da_DK: Du bekræftede du vil ikke være til %s

en: Thank you for confirming that you will not be attending the above event.
da_DK: Tak for bekræftelse på, at du ikke vil deltage i ovenstående hændelse.

en: Type:
da_DK: Filtype:

en: Login to RSVP
da_DK: Log ind for at registerere

en: Update %s
da_DK: Opdater %s

en: View %s
da_DK: Vis %s

en: Attendee %d
da_DK: Deltager %d

en:  on %s
da_DK: den %s

en: Reserved by %1$s (%2$s)
da_DK: Reserveret af %1$s (%2$s)

en: My RSVPs for This %s
da_DK: Mine registrerede for %s

en: View your %s
da_DK: Se %s

en: You have %s for this %s.
da_DK: Du har %s for denne %s

en: %d Ticket | %d Tickets
da_DK[0]: %d billet
da_DK[1]: %d billetter

en: %d RSVP | %d RSVPs
da_DK[0]: %d registreret
da_DK[1]: %d registrerede

en: You have not indicated your attendance for any upcoming events.
da_DK: Du har ikke angivet din deltagelse for nogen kommende arrangementer.

en: To see a list of events you are attending you will need to login.
da_DK: For at se en liste over begivenheder, du deltager skal du logge ind.

en: You can require that users log into your site before they are able to RSVP (or buy tickets). Please review your WordPress Membership option (via the General Settings admin screen) before adjusting this setting.
da_DK: Du kan kræve, at brugere logger på dit websted, før de er i stand til at registrere (eller købe billetter). Tjek venligst din WordPress Medlemskab mulighed (via Generelle indstillinger) før du rette denne indstilling.

en: Require users to log in before they RSVP
da_DK: Kræv at brugere er logget ind, før de kan registrere.

en: Ticket
da_DK: Billet

en: Buy
da_DK: Køb

en: Free
da_DK: Gratis

[ctx: log engines]
en: None currently available
da_DK: Ingen tilgængelige nu

[ctx: log selector]
en: None currently available
da_DK: Ingen tilgængelige nu

en: RSVP
da_DK: Tilmelding

en: Purchaser
da_DK: Køber

en: Ticket Type
da_DK: Billet type

en: Your tickets
da_DK: Dine billetter

en: Attendee List
da_DK: Deltagerliste

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
da_DK[0]: (%d afventer gennemsyn)
da_DK[1]: (%d afventer gennemsyn)

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: Save this ticket
da_DK: Gem denne billet

en: End sale:
da_DK: Afslut billetsalg:

en: Start sale:
da_DK: Åben billetsalg:

en: Ticket Description:
da_DK: Billetbeskrivelse:

en: Ticket Name:
da_DK: Billetnavn:

en: Sell using:
da_DK: Sælg med:

en: Edit ticket
da_DK: Rediger billet

en: Add new ticket
da_DK: Tilføj ny billet

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Select an Image
da_DK: Vælg et billede

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
da_DK: 580px i bredden (ingen begrænsninger i højden) anbefales til e-mails og til mobilsurfing. 1160px i bredden anbefales til enheder med "retina" skærme.

en: Upload image for the ticket header.
da_DK: Upload billede til billettens sidehoved

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
da_DK: Denne begivenhed blev oprettet med Community Events. Er du sikker på at du vil sælge billetter til begivenheden?

en: Edit in %s
da_DK: Rediger i %s

en: Edit
da_DK: Ændre

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
da_DK: (Nuværende pris - Dette kan ændres vha. produkt editoren)

en: Sale Price:
da_DK: Udsalgspris:

en: (0 or empty for free tickets)
da_DK: (0 eller ikke flere gratis billetter)

en: Price:
da_DK: Pris:

en: Send Email
da_DK: Send email

en: Email Address:
da_DK: Din mail-adresse:

en: or
da_DK: ellers

en: Select...
da_DK: Vælg...

en: Select a User:
da_DK: Vælg en bruger:

en: Send the attendee list by email
da_DK: Send deltagerlisten pr. e-mail

en: Attendee List for: %s
da_DK: Deltagerliste for: %s

en: Invalid User ID
da_DK: Ugyldigt bruger-ID

en: attendees
da_DK: deltagere

en: Yes
da_DK: Ja

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
da_DK: Anvend Skærmindstillinger til at vælge hvilke kolonner der skal vises. Dette gælder for tabeller, e-mails, print og CSV eksport.

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Sending...
da_DK: Sender...

en: You need to select a user or type a valid email address
da_DK: Vælg en bruger eller indtast en gyldig e-mailadresse

en: Attendees
da_DK: Deltagere

en: See who purchased tickets to this event
da_DK: Se hvem der har købt billetter til begivenheden

en: Post draft updated.
da_DK: Indlægskladde opdateret.

en: Post submitted.
da_DK: Indlæg indsendt.

[ctx: Attendee number]
en: Attendee %1$s
da_DK: Deltager %1$s

en: Set as ticket header
da_DK: Vælg som overskrift på billet

en: Ticket header image
da_DK: Billede på billet

en: Delete
da_DK: Slet

en: Export
da_DK: Exporter

en: Email
da_DK: E-post

en: Print
da_DK: Udskriv

en: Undo Check in
da_DK: Fortryd tjek ind

en: Check in
da_DK: Tjek ind

en: Ticket #
da_DK: Billet #

en: Tickets
da_DK: Billetter

en: Hide the following settings tabs on every site:
da_DK: Gem følgende indstillingsfaner på alle sites:

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
da_DK: Her kan alle globale netværksindstillinger for Modern Tribe's The Events Calendar indstilles.

en: Network Settings
da_DK: Netværksindstillinger

en: More...
da_DK: Mere &hellip;

en: System Information
da_DK: Systeminformation

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
da_DK: Debug information gemmes normal i din servers PHP error log. Ønsker du at se debug informationer i din browser, anbefaler vi at du installerer %s og leder efter "Tribe" blandt debug informationerne.

en: Debug mode
da_DK: Fejlsøgningstilstand

en: Show The Events Calendar link
da_DK: Tilføj link til The Events Calendar

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
da_DK: Det bedste vi ved er at få anerkendelse. Hvis du tænker "Wow, jeg er imponeret! Jeg burde takke Modern Tribe for deres arbejde.", så tilføj et lille link til The Events Calendar i bunden af din kalender.

en: See an example of the link
da_DK: Se eksempel på link

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
da_DK: Det bedste vi ved er at få anerkendelse. Hvis du tænker "Wow, jeg er imponeret! Jeg burde takke Modern Tribe for deres arbejde.", så tilføj et lille link til The Events Calendar i bunden af din kalender.

en: We hope our plugin is helping you out.
da_DK: Vi håber du er glad for vores plugin.

en: Check out the available add-ons
da_DK: Se tilgængelige tilføjelser

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
da_DK: Leder du efter yderligere funktionaliteter, såsom gentagende begivenheder, custom meta, community begivenheder og billetsalg?

en: Select the date format to use in datepickers
da_DK: Vælg det dato format som skal bruges når der vælges dato

en: Datepicker Date Format
da_DK: Dato format

en: Date Format Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Western Sahara
da_DK: Vestsahara

en: Virgin Islands (British)
da_DK: Virgin Islands (britisk)

en: Uzbekistan
da_DK: Usbekistan

en: United Arab Emirates
da_DK: Forenede Arabiske Emirater

en: Tunisia
da_DK: Tunesien

en: Tajikistan
da_DK: Tadsjikistan

en: Switzerland
da_DK: Schweiz

en: Suriname
da_DK: Surinam

en: Saudi Arabia
da_DK: Saudi-Arabien

en: Northern Mariana Islands
da_DK: Nordmarianerne

en: Mauritania
da_DK: Mauretanien

en: Madagascar
da_DK: Madagaskar

en: Macedonia
da_DK: Republikken Makedonien

en: Macau
da_DK: SAR Macao

en: Luxembourg
da_DK: Luxemborg

en: Latvia
da_DK: Letland

en: Kyrgyzstan
da_DK: Kirgisistan

en: Kazakhstan
da_DK: Kasakhstan

en: Ireland
da_DK: Irland

en: Hong Kong
da_DK: SAR Hongkong

en: Georgia
da_DK: Georgien

en: French Southern Territories
da_DK: Franske sydlige territorier

en: Fiji
da_DK: Fiji-øerne

en: Equatorial Guinea
da_DK: Ækvatorialguinea

en: East Timor
da_DK: Timor-Leste

en: Dominican Republic
da_DK: Dominikanske Republik

en: Cook Islands
da_DK: Cook-øerne

en: Comoros
da_DK: Comorerne

en: Cocos (Keeling) Islands
da_DK: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Chad
da_DK: Tchad

en: Central African Republic
da_DK: Centralafrikanske Republik

en: Cameroon
da_DK: Cameroun

en: Brazil
da_DK: Brasilien

en: Azerbaijan
da_DK: Aserbajdsjan

en: American Samoa
da_DK: Amerikansk Samoa

en: United States
da_DK: USA

en: Select a Country:
da_DK: Vælg et land:

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
da_DK: Landelisten skal formatteres med ét land per linje:<br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: %s must be a phone number.
da_DK: %s skal være et telefonnummer.

en: %s must consist of 5 numbers.
da_DK: %s skal indeholde 5 cifre.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
da_DK: %s må kun indeholde bogstaver, mellemrum og skråstreger.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
da_DK: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger, apostroffer og mellemrum.

en: %s must be a number between 0 and 21.
da_DK: %s skal være et nummer mellem 0 og 21.

en: %s must be a number or percentage.
da_DK: %s skal være et nummer eller en procent.

en: %s cannot be a duplicate
da_DK: %s må ikke være en gentagelse.

en: %s cannot be the same as %s.
da_DK: %s må ikke være det samme som %s.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
da_DK: Fejl på grund af manglende værdi som %s kan måle sig mod.

en: %s must have a value that's part of its options.
da_DK: %s skal have en værdi der afspejler dens valg.

en: %s must be a valid absolute URL.
da_DK: %s skal være et gyldigt link

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
da_DK: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger og underscores

en: %s must be a positive number.
da_DK: %s skal være et positivt tal

en: %s must contain numbers, letters and dots only
da_DK: %s må kun indeholde tal, bogstaver og punktummer

en: %s must contain numbers and letters only
da_DK: %s må kun indeholde tal og bogstaver

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
da_DK: med funktionsnavn:

en: Non-existant field validation function passed
da_DK: Ikke-ekstisterende feldtfunktion fundet

en: Field ID:
da_DK: Feldt ID:

en: Invalid or incomplete field passed
da_DK: Ugyldigt feldt fundet

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
da_DK: Rewrite rules blev slettet da denne side blev indlæst. Det er sandsynligt, at der er en rewrite rule flush som finder sted i et plugin eller theme.

en: Unknown or not set
da_DK: Ukendt eller ikke valgt

en: There are no fields setup for this tab yet.
da_DK: Der er endnu ikke sat nogen felter op på dette faneblad.

en: Licenses
da_DK: Licens

en: Network
da_DK: Netværk

en: Help
da_DK: Hjälp

en: Display
da_DK: Vis

en: General
da_DK: Generelle indstillinger

en: Settings saved.
da_DK: Indstillingerne gemt.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
da_DK[0]: Indstillingen ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.
da_DK[1]: Indstillingerne ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.

en: None of your settings were saved. Please try again.
da_DK: Dine indstillinger blev ikke gemt. Prøv igen.

en: Your form had the following errors:
da_DK: Din formular oplevede følgende fejl:

en: The request wasn't sent from this tab.
da_DK: Forespørgslen var ikke sendt fra dette faneblad.

en: The request was sent insecurely.
da_DK: Forespørgslen er ikke afsendt sikkert.

en: You don't have permission to do that.
da_DK: Du har ikke rettigheder til dette.

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringerne

en: You've requested a non-existent tab.
da_DK: Det efterspurgte faneblad findes ikke.

en: %s Settings
da_DK: %s Indstillinger

en: Settings
da_DK: Instillinger

en: Events Settings
da_DK: Indstillinger for Begivenheder

en: Events
da_DK: Arrangement

en: Valid Key! Expires on %s
da_DK: Gyldig nøgle! Udløber %s

en: Sorry, key validation server is not available.
da_DK: Desværre, nøglevalideringsserveren er ikke tilgængelig.

en: unknown date
da_DK: Ukendt dato

en: License key(s) updated.
da_DK: Licensnøgle(r) opdateret.

en: A valid license key is required for support and updates
da_DK: Der kræves en gyldig licensnøgle for support og opdateringer

en: License Key
da_DK: Licensnøgle

en: No select options specified
da_DK: Ingen select options valgt

en: No checkbox options specified
da_DK: Ingen checkbox options valgt

en: No radio options specified
da_DK: Ingen radio options valgt

en: Invalid field type specified
da_DK: Forkert felttype valgt

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
da_DK: Denne kalender er drevet af The Events Calendar.

en: Requires:
da_DK: Kræver:

en: Latest Version:
da_DK: Seneste version:

en: Install Plugin
da_DK: Installér plugin

en: Install %s
da_DK: Installer %s

en: Activate Plugin
da_DK: Aktivér plugin

en: Activate %s
da_DK: Aktiver %s

en: You are up to date!
da_DK: Du har den nyeste version!

en: You need to upgrade!
da_DK: Opgradering kræves!

en: Community Events
da_DK: Community begivenheder

en:  and
da_DK: og
