Plugins - Event Tickets - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (383 entries)

en: Tutorial
ja_JP: チュートリアル

en: Previous
ja_JP: 前

en: Next
ja_JP: 次

en: Send RSVP confirmation to:
ja_JP: 予約確認の送信先:

en: Recent Template Changes
ja_JP: 最近のテンプレート変更

en: Out of stock!
ja_JP: 在庫切れ

en: Purchaser
ja_JP: 購入者

en: Ticket Type
ja_JP: チケットタイプ

en: Post types that can have tickets
ja_JP: チケットを保有できる投稿タイプ

en: Ticket Settings
ja_JP: チケット設定

en: Cancel
ja_JP: キャンセルする

en: Save this ticket
ja_JP: このチケットを保存

en: End sale:
ja_JP: 販売終了:

en: Start sale:
ja_JP: 販売開始:

en: Ticket Description:
ja_JP: チケットの説明:

en: Ticket Name:
ja_JP: チケット名:

en: Sell using:
ja_JP: 以下を使用して販売:

en: Edit ticket
ja_JP: チケット編集

en: Add new ticket
ja_JP: 新しいチケットの追加

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Select an Image
ja_JP: 画像を選択

en: Upload image for the ticket header.
ja_JP: チケットヘッダーの画像をアップロード。

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
ja_JP: このイベントは Community Events を使って作成されました。本当にチケットを販売してよいですか ?

en: View
ja_JP: ヴュー

en: Edit
ja_JP: 編集

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
ja_JP: (現在の販売価格 - 製品エディターで変更可能です)

en: Sale Price:
ja_JP: セール価格 :

en: Price:
ja_JP: 価格:

en: Send Email
ja_JP: メールを送る

en: Email Address:
ja_JP: メールアドレス :

en: or
ja_JP: あるいは

en: Select...
ja_JP: 選択…

en: Select a User:
ja_JP: ユーザーを選択:

en: Invalid User ID
ja_JP: 無効なユーザー ID

en: Invalid Email
ja_JP: 無効なメールアドレス

en: attendees
ja_JP: 参加者

en: Yes
ja_JP: あり

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Sending...
ja_JP: 送信...

en: Attendees
ja_JP: 参加者

en: See who purchased tickets to this event
ja_JP: このイベントのチケット購入者を表示

en: Post draft updated.
ja_JP: 投稿の下書きを更新しました。

en: Post submitted.
ja_JP: 投稿を送信しました。

en: Set as ticket header
ja_JP: チケットヘッダーに設定

en: Ticket header image
ja_JP: チケットヘッダー画像

en: open-source forum on WordPress.org
ja_JP: WordPress.org 上のオープンソースフォーラム

en: Customizing Event Tickets
ja_JP: イベントチケットのカスタマイズ

en: Features overview
ja_JP: 機能概要

en: Settings overview
ja_JP: 設定概要

en: Delete
ja_JP: 消去

en: Export
ja_JP: 書き出し

en: Email
ja_JP: メール

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Undo Check in
ja_JP: チェックインを取り消し

en: Check in
ja_JP: チェックイン

en: Security Code
ja_JP: セキュリティコード

en: Ticket #
ja_JP: チケット番号

en: Tickets
ja_JP: チケット

en: Hide the following settings tabs on every site:
ja_JP: すべてのサイトで次の設定タブを隠す。

en: Network Settings
ja_JP: ネットワーク設定

en: More...
ja_JP: 続きを読む

en: News and Tutorials
ja_JP: ニュースとチュートリアル

en: System Information
ja_JP: システム情報

en: Debug Bar Plugin
ja_JP: デバッグバープラグイン

en: Debug mode
ja_JP: Debug モード

en: See an example of the link
ja_JP: リンクの例を見る

en: Check out the available add-ons
ja_JP: 利用可能なアドオンをチェック

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
ja_JP: 定期的なイベント、カスタムメタ情報、コミュニティイベント、チケット販売などの追加機能をお探しですか ?

en: Date Format Settings
ja_JP: 日付フォーマット設定

en: Wyoming
ja_JP: ワイオミング州

en: Wisconsin
ja_JP: ウィスコンシン州

en: West Virginia
ja_JP: ウェストバージニア州

en: Washington
ja_JP: ワシントン州

en: Virginia
ja_JP: バージニア州

en: Vermont
ja_JP: バーモント州

en: Utah
ja_JP: ユタ州

en: Texas
ja_JP: テキサス州

en: Tennessee
ja_JP: テネシー州

en: South Dakota
ja_JP: サウスダコタ州

en: South Carolina
ja_JP: サウスカロライナ州

en: Rhode Island
ja_JP: ロードアイランド州

en: Pennsylvania
ja_JP: ペンシルベニア州

en: Oregon
ja_JP: オレゴン州

en: Oklahoma
ja_JP: オクラホマ州

en: Ohio
ja_JP: オハイオ州

en: North Dakota
ja_JP: ノースダコタ

en: North Carolina
ja_JP: ノースカロライナ州

en: New York
ja_JP: ニューヨーク

en: New Mexico
ja_JP: ニューメキシコ州

en: New Jersey
ja_JP: ニュージャージー州

en: New Hampshire
ja_JP: ニューハンプシャー州

en: Nevada
ja_JP: ネバダ州

en: Nebraska
ja_JP: ネブラスカ州

en: Montana
ja_JP: モンタナ州

en: Missouri
ja_JP: ミズーリ州

en: Mississippi
ja_JP: ミシシッピー州

en: Minnesota
ja_JP: ミネソタ州

en: Michigan
ja_JP: ミシガン州

en: Massachusetts
ja_JP: マサチューセッツ州

en: Maryland
ja_JP: メリーランド州

en: Maine
ja_JP: メイン州

en: Louisiana
ja_JP: ルイジアナ州

en: Kentucky
ja_JP: ケンタッキー

en: Kansas
ja_JP: カンザス州

en: Iowa
ja_JP: アイオワ州

en: Indiana
ja_JP: インディアナ

en: Illinois
ja_JP: イリノイ州

en: Idaho
ja_JP: アイダホ州

en: Hawaii
ja_JP: ハワイ

en: Florida
ja_JP: フロリダ州

en: District of Columbia
ja_JP: コロンビア特別区

en: Delaware
ja_JP: デラウェア州

en: Connecticut
ja_JP: コネチカット州

en: Colorado
ja_JP: コロラド州

en: California
ja_JP: カリフォルニア州

en: Arkansas
ja_JP: アーカンソー州

en: Arizona
ja_JP: アリゾナ州

en: Alaska
ja_JP: アラスカ州

en: Alabama
ja_JP: アラバマ州

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: Virgin Islands (U.S.)
ja_JP: 米領バージン諸島

en: Virgin Islands (British)
ja_JP: 英領バージン諸島

en: Viet Nam
ja_JP: ベトナム

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: United States Minor Outlying Islands
ja_JP: 合衆国領有小離島

en: United Kingdom
ja_JP: U.K.

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Syrian Arab Republic
ja_JP: シリアアラブ共和国

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Swaziland
ja_JP: スワジランド

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ja_JP: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Slovakia (Slovak Republic)
ja_JP: スロバキア共和国

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Seychelles
ja_JP: セイシェル

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: Russian Federation
ja_JP: ロシア共和国

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Reunion
ja_JP: レユニオン

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Pitcairn
ja_JP: ピトケアン諸島

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Palau
ja_JP: パラウ

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Montserrat
ja_JP: モントセラート

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Martinique
ja_JP: マルティニーク

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Macedonia
ja_JP: マケドニア

en: Macau
ja_JP: マカオ

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Libya
ja_JP: リビア

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Lao People's Democratic Republic
ja_JP: ラオス人民民主共和国

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギスタン

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: India
ja_JP: インド

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Holy See (Vatican City State)
ja_JP: バチカン市国

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: French Southern Territories
ja_JP: フランス領南方・南極地域

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: French Guiana
ja_JP: 仏領ギアナ

en: France
ja_JP: フランス

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja_JP: フォークランド諸島 (マルビナス諸島)

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: East Timor
ja_JP: 東ティモール

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ja_JP: クロアチア (現地名: フルバツカ)

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Congo
ja_JP: コンゴ共和国

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Cocos (Keeling) Islands
ja_JP: ココス（キーリング）諸島

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: China
ja_JP: 中国

en: Chile
ja_JP: チリ

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Cape Verde
ja_JP: カーボベルデ

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Brunei Darussalam
ja_JP: ブルネイ・ダルサラム

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: イギリス領インド洋地域

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ島

en: Benin
ja_JP: ベナン

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Antarctica
ja_JP: 南極

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: American Samoa
ja_JP: アメリカ領サモア

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: United States
ja_JP: アメリカ合衆国

en: Select a Country:
ja_JP: 国を選択:

en: Non-existant field validation function passed
ja_JP: 存在しないフィールドの検証関数が渡されました

en: Invalid or incomplete field passed
ja_JP: 無効または不完全なフィールド

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
ja_JP: このヘルプページが読み込まれる際にリライトルールが消去されました。プラグインかテーマによりリライトルールのフラッシュが行われている可能性があります。

en: Unknown or not set
ja_JP: 不明または未設定

en: There are no fields setup for this tab yet.
ja_JP: このタブにはまだフィールドが設定されていません。

en: Licenses
ja_JP: ライセンス

en: Network
ja_JP: サイトネットワーク

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Display
ja_JP: 画面

en: General
ja_JP: 全般

en: Settings saved.
ja_JP: 設定保存

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
ja_JP[0]: 上の設定を保存できませんでした。その他の設定は正常に保存されました。

en: None of your settings were saved. Please try again.
ja_JP: 設定は何も保存されていません。もう一度お試しください。

en: Your form had the following errors:
ja_JP: フォームに次のエラーがありました。

en: The request wasn't sent from this tab.
ja_JP: リクエストはこのタブから送信されませんでした。

en: The request was sent insecurely.
ja_JP: リクエストは安全でない状態で送信されました。

en: You don't have permission to do that.
ja_JP: 操作を実行する権限がありません。

en: Save Changes
ja_JP: 変更の保存

en: You've requested a non-existent tab.
ja_JP: 存在しないタブが指定されました。

en: %s Settings
ja_JP: %s 設定

en: Settings
ja_JP: セッティング

en: Events Settings
ja_JP: イベント設定

en: Events
ja_JP: イベント

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
ja_JP: この検証ツールに問題があるようです。%sサポート%sまでご連絡ください。

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
ja_JP: 有効なキーを設定していただきありがとうございます。こちらは%sに期限切れになります。

en: Sorry, key validation server is not available.
ja_JP: キーの検証サーバーが現在利用できません。

en: unknown date
ja_JP: 不明な日付

en: License key(s) updated.
ja_JP: ライセンスキーを更新しました。

en: A valid license key is required for support and updates
ja_JP: サポートおよび更新には有効なライセンスキーが必須です

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: No select options specified
ja_JP: 選択肢が指定されていません

en: No checkbox options specified
ja_JP: チェックボックスオプションが指定されていません

en: No radio options specified
ja_JP: ラジオオプションが指定されていません

en: Invalid field type specified
ja_JP: 不正なフィールドタイプが指定されました

en: Event Add-Ons
ja_JP: イベントアドオン

en: Premium Add-Ons
ja_JP: プレミアムアドオン

en: Requires:
ja_JP: 必要条件:

en: Latest Version:
ja_JP: 最新バージョン:

en: Install %s
ja_JP: %s 導入

en: Upgrade Plugin
ja_JP: プラグインのアップグレード

en: Activate Plugin
ja_JP: プラグインを有効化

en: Activate %s
ja_JP: %s のアクティブ化

en: You need to upgrade!
ja_JP: アップグレードが必要です。

en: Community Events
ja_JP: コミュニティイベント

en:  and
ja_JP:  と
