Plugins - Event Tickets - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (168 entries)

en: Purchaser
pt: Comprador

en: Ticket Type
pt: Tipo de bilhete

en: Your tickets
pt: Os seus bilhetes

en: Attendee List
pt: Lista de participantes

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
pt[0]: (%d a aguardar análise)
pt[1]: (%d a aguardar análise)

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Save this ticket
pt: Guardar este bilhete

en: End sale:
pt: Terminar Venda:

en: Start sale:
pt: Começar venda:

en: Ticket Description:
pt: Descrição Bilhete:

en: Ticket Name:
pt: Nome Bilhete:

en: Sell using:
pt: Vender usando:

en: Edit ticket
pt: Editar Bilhete

en: Add new ticket
pt: Adicionar novo bilhete

en: Remove
pt: Eliminar

en: Select an Image
pt: Escolha uma imagem

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
pt: A dimensão máxima da imagem neste email é de 580px de largura por qualquer altura, e depois é redimensionada para mobile. Se quiser suporte para "retina" use uma imagem com uma largura de 1160px.

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
pt: Este evento foi criado usando Eventos da Comunidade. Tem a certeza que quer comprar bilhetes?

en: Edit in %s
pt: Editar em %s

en: View
pt: Ver

en: Edit
pt: Edição

en: Sale Price:
pt: Preço de venda:

en: (0 or empty for free tickets)
pt: (0 para bilhetes gratuitos)

en: Price:
pt: Preço:

en: Send Email
pt: Enviar email

en: Email Address:
pt: Endereço de email:

en: or
pt: ou

en: Select...
pt: Seleccione

en: Select a User:
pt: Escolha um utilizador:

en: Send the attendee list by email
pt: Enviar a lista de participantes por email

en: Attendee List for: %s
pt: Lista de Participantes para: %s

en: Invalid User ID
pt: ID de utilizador inválida

en: Cheatin Huh?
pt: Enganou-se?

en: attendees
pt: participantes

en: Yes
pt: Sim

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
pt: Pode usar as opções de ecrã para selecionar que colunas pretende usar. A seleção funciona na tabela abaixo, no email, a imprimir e para exportar o CSV.

en: Columns
pt: Colunas

en: Sending...
pt: A enviar...

en: You need to select a user or type a valid email address
pt: Precisa de escolher um utilizador ou introduzir um endereço de email válido

en: Attendees
pt: Participantes

en: See who purchased tickets to this event
pt: Ver quem comprou bilhetes para este evento

en: Post draft updated.
pt: Rascunho do artig actualizado.

en: Post submitted.
pt: Artigo submetido.

en: Set as ticket header
pt: Definir como cabeçalho do bilhete

en: Ticket header image
pt: Imagem de cabeçalho do bilhete

en: Delete
pt: Remover

en: Export
pt: Exportação

en: Email
pt: Emai

en: Print
pt: Imprimir

en: Undo Check in
pt: Cancelar Check in

en: Security Code
pt: Código de Segurança

en: Ticket #
pt: Bilhete #

en: Tickets
pt: Bilhetes

en: Hide the following settings tabs on every site:
pt: Esconder estes separadores de definições em todos os sites:

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
pt: Aqui é onde todas as definições globais de rede para o Calendário de Eventos Modern Tribe podem ser modificadas.

en: Network Settings
pt: Definições de Rede

en: More...
pt: Mais...

en: News and Tutorials
pt: Notícias e Tutoriais

en: System Information
pt: Informações de Sistema

en: Debug Bar Plugin
pt: Plugin Debug Bar

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
pt: Active esta opção para registar a informação de debug. Por omissão esta informação será guardada no log de erros de PHP do seu servidor. Se pretende ver as mensagens de erro no seu browser, recomendamos que instale o %s e procure pelo separador "Tribe" no output.

en: Debug mode
pt: Modo de debug

en: Show The Events Calendar link
pt: Mostrar link do Calendário de Eventos

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
pt: Está a pensar "Uau, este plugin é fantástico! Eu devia agradecer à Modern Tribe por todo o seu árduo trabalho." O maior agradecimento que podemos pedir é reconhecimento. Adicione um pequeno link textual no final do seu calendário a apontar para o projecto do Calendário de Eventos.

en: See an example of the link
pt: Ver um exemplo de um link

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
pt: Está a pensar "Uau, este plugin é fantástico! Eu devia agradecer à Modern Tribe por todo o seu árduo trabalho." O maior agradecimento que podemos pedir é reconhecimento. Adicione um pequeno link textual no final do seu calendário a apontar para o projecto do Calendário de Eventos.

en: We hope our plugin is helping you out.
pt: Esperemos que nosso plugin o tenha ajudado.

en: Check out the available add-ons
pt: Verifique os add-ons disponíveis

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
pt: Procura funcionalidades adicionais, como eventos recorrentes, informações personalizadas, eventos da comunidade, venda de bilhetes e muito mais?

en: Select the date format to use in datepickers
pt: Selecione o formato da data a ser utilizado nos datepickers

en: Datepicker Date Format
pt: Datepicker Formato da Data

en: Date Format Settings
pt: Definições do Formato da Data

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United Arab Emirates
pt: Emiratos Árabes Unidos

en: San Marino
pt: São Marino

en: Qatar
pt: Catar

en: Pitcairn
pt: Ilhas Pitcairn

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Niue
pt: Niuê

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: Mayotte
pt: Maiote

en: Malawi
pt: Malaui

en: Macedonia
pt: Macedónia, República da

en: Macau
pt: Macau - Região Administrativa Especial da China

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguizistão

en: Kuwait
pt: Cuaite

en: Kiribati
pt: Quiribati

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Hong Kong
pt: Hong Kong - Região Administrativa Especial da China

en: Grenada
pt: Granada

en: Finland
pt: Finlandia

en: El Salvador
pt: Salvador

en: Egypt
pt: Egipto

en: East Timor
pt: Timor Leste

en: Dominica
pt: Domínica

en: Cameroon
pt: República dos Camarões

en: Burkina Faso
pt: Burkina-Faso

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bangladesh
pt: Bangladeche

en: Bahrain
pt: Bahrein

en: Bahamas
pt: Baamas

en: Azerbaijan
pt: Azerbeijão

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Select a Country:
pt: Selecione um país:

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
pt: A lista de países deve ser formatada como um país por linha no seguinte formato: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: %s must be a phone number.
pt: %s deve ser um número de telefone

en: %s must consist of 5 numbers.
pt: %s deve ser constituído por 5 números

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
pt: %s deve ser constituído por letras, espaços, apóstrofes e traços

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
pt: %s deve consistir somente de letras, número, pontos, apóstrofes e espaços.

en: %s must be a number between 0 and 21.
pt: %s deve ser um número entre 0 e 21.

en: %s must be a number or percentage.
pt: %s deve ser um número ou uma percentagem.

en: %s cannot be a duplicate
pt: %s não pode ser duplicado

en: %s cannot be the same as %s.
pt: %s não pode ser o mesmo que %s

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
pt: Validação da comparação falhou pois não foi indicado nenhum valor de comparação para campo %s

en: %s must have a value that's part of its options.
pt: %s deve ser um valor que seja parte das suas opções.

en: %s must be a valid absolute URL.
pt: %s deve ser um URL válido e absoluto.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
pt: %s deve ser uma slug válida (números, letras, traço e underscores).

en: %s must be a positive number or percent.
pt: %s deve ser um numero positivo ou percentagem.

en: %s must be a positive number.
pt: %s deve ser um número positivo

en: %s must contain numbers, letters and dots only
pt: %s deve conter somente números, letras e pontos

en: %s must contain numbers and letters only
pt: %s deve conter somente números e letras

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
pt: com nome da função:

en: Non-existant field validation function passed
pt: Função de validação de campo não-existente passou

en: Field ID:
pt: ID do campo:

en: Invalid or incomplete field passed
pt: Campo inválido ou incompleto passou

en: Unknown or not set
pt: Desconhecido ou não definido

en: There are no fields setup for this tab yet.
pt: Ainda não existem campos de configuração para esta tab.

en: Licenses
pt: Licenças

en: Network
pt: Rede

en: Help
pt: Ajuda

en: Display
pt: Visualização

en: General
pt: Global

en: Settings saved.
pt: Configurações gravadas.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
pt[0]: A definição acima não foi salva. Outras definições foram salvas com successo.
pt[1]: As definições acima não foram salvas. Outras definições foram salvas com successo.

en: None of your settings were saved. Please try again.
pt: Nenhuma das suas definições foi salva. Por favor tente novamente.

en: Your form had the following errors:
pt: O seu formulário tem os seguintes erros:

en: The request wasn't sent from this tab.
pt: O pedido não foi feito a partir desta tab.

en: The request was sent insecurely.
pt: O pedido foi enviado sem segurança.

en: You don't have permission to do that.
pt: Não tem permissão para fazer isso.

en: Save Changes
pt: Salvar Mudanças

en: You've requested a non-existent tab.
pt: Pediu uma tab não existente.

en: %s Settings
pt: Configurações de %s

en: Events Settings
pt: Definiçoes de Eventos

en: Events
pt: Eventos

en: Valid Key! Expires on %s
pt: Chave válida! Expira em %s

en: Sorry, key validation server is not available.
pt: Desculpe, o servidor de validação das chaves não está disponível.

en: unknown date
pt: data desconhecida

en: License key(s) updated.
pt: Chaves da licenças actualizadas.

en: A valid license key is required for support and updates
pt: É necessária uma licença válida para receber apoio e atualizações.

en: License Key
pt: Chave de Licença

en: No select options specified
pt: Não foram especificadas opções de select

en: No checkbox options specified
pt: Não foram especificadas opções de checkbox

en: No radio options specified
pt: Não foram especificadas opções de radio

en: Invalid field type specified
pt: Tipo de campo especificado inválido

en: Event Add-Ons
pt: Add-Ons de Evento

en: Premium Add-Ons
pt: Extensões Premium

en: Requires:
pt: Requere:

en: Latest Version:
pt: Última versão:

en: Install %s
pt: Instalar %s

en: Upgrade Plugin
pt: Actualizar Plugin

en: Activate Plugin
pt: Activar plugin

en: Activate %s
pt: Ativar %s

en: You are up to date!
pt: Está actualizado!

en: You need to upgrade!
pt: Precisa de actualizar!

[ctx: not available]
en: n/a
pt: N/D

en: Community Events
pt: Eventos da Comunidade

en:  and
pt:  e
